Päť dôvodov prečo práve ajurvéda

8I0A9537

Ľudia presýtení konzumom a ponukou obchodov a cestovných kancelárií sa dnes stavajú opatrne až neveriacky k výdobytkom farmaceutického priemyslu a k zdravotným vychytávkam objavujúcim sa v regáloch obchodov a katalógoch. Aj fungujúce spôsoby na skvalitnenie života sa po nepríjemných skúsenostiach s inými produktmi pre niektorých javia iba ako novodobý trend , ďalší lifestylový výstrelok. Ajurvéda však predstavuje najstarší, až 5-tisícročný  lekársky systém o zásadách zdravého života, zameriava  sa pritom na komplex telesných, duševných, mentálnych a emočných faktorov nevyhnutných pre zdravie a duševnú pohodu človeka. Okrem liečivej sily tak má prínos vo viacerých oblastiach.

1. Zdravie

Podľa západnej medicíny je každý človek vo svojej telesnej podstate rovnaký, preto sa zameriava výlučne na chorobu a jej liečbu a nie na človeka ako jednotlivca. Ajurvéda naopak pristupuje k človeku individuálne, skúma a lieči tak telo, ako aj ducha človeka súčasne. Kým sa západná medicína zameriava na odstránenie následkov choroby, cieľom ajurvédy je najmä predchádzať chorobám. Kombináciou zdravej a vyváženej stravy, čistiacich kúr, bylinkových terapií, masáží, cvičenia jogy prispieva k dosiahnutiu a zachovaniu zdravej telesnej a duševnej kondície, pričom dokáže vyliečiť aj závažné akútne a chronické ochorenia.

2. Krása a spomalenie starnutia

Hektický životný štýl a neustála uponáhľanosť, dokáže vytvoriť nejednu vrásku a našej tvári. Ajurvéda však má aj na tento problém riešenie. Kombinácia byliniek a korenín využívaná v ajurvédskej strave, liečebných prípravkoch a vysoko kvalitnej prírodnej kozmetike pomáha k regenerácii tela a mysle. Podľa ajurvédskeho lekára, doktora Viswanathan Umadethan z Poovar Island  každodenná šálka bylinkového čaju, 15 minútové cvičenie a kvalitný spánok s dodržaním základných zásad ajurvédy má omladzujúce účinky pre telo aj ducha, čo sa odzrkadlí na vitalite aj na vzhľade človeka.

3. Odbúrava stres

„Stres je takmer bežnou súčasťou nášho každodenného života. Vytvárame si ho však najčastejšie my sami, pretože máme prehnané očakávania,“

hovorí doktor Viswanathan. Životný štýl plný stresu má deštruktívne účinky pre zdravie a duševnú pohodu. Pokiaľ sú naše bežné dni uponáhľané, príliš tvrdo pracujeme, zotrvávame v nešťastnom partnerskom vzťahu, sme závislí na peniazoch a dosahovaní úspechu, je to výstražným znamením, že nie sme na správnej ceste. Ajurvéda ponúka pre každého možnosť zmeny. Účinným prostriedkom odbúravania stresu môžu byť joga, dychové cvičenia, meditácie či bylinky, napríklad ašvaganda. Na upokojenie mysle a uvoľnenie stresu pomáha aj relaxačná technika shirodhara – aplikácia jemného prúdu teplého liečivého oleja na oblasť čela, tzv. tretieho oka.

4. Vedie k rovnováhe

Zdravie neznamená iba život bez choroby. Život podľa princípov ajurvédy vedie k harmónii citov, mysle, tela, nášho správania a prostredia, v ktorom žijeme. Podstatnou úlohou ajurvédy je vyváženie troch dóš (vata, pitta, kapha). Iba táto rovnováha znamená v poňatí ajurvédy skutočné zdravie.

5. Pomáha dostať na povrch svoje vlastné lepšie ja

Súčasťou životného štýlu podľa ajurvédy sú aj morálne zásady, a to eliminácia negatívnych myšlienok, vyhýbanie sa verbálnemu a fyzickému násiliu, nenásitnosti, smútku, hnevu a sebeckosti. Uvedené vedie nielen k duševnej pohode ale pozitívnym „vedľajším účinkom“ môže byť napríklad zlepšenie medziľudských vzťahov.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest