Príbeh zakladateľky Ayurvédske pobyty

Katar

Pulzujúca, pestrá a temperamentná. India, plná kontrastov každoročne láka milióny turistov. Pre niekoho postačí jediná návšteva, niekto sa do tejto krajiny zamiluje, a sú aj takí ktorí sem prichádzajú z rozumných dôvodov, napríklad pre starostlivosť o svoje telesné a duševné zdravie. Zakladateľka projektu Ayurvédske pobyty Katarina Masri je skúsený svetobežník, prečo si však vybrala ako destináciu, ktorú ponúka aj svojim klientom práve druhú najľudnatejšiu krajinu sveta? O jej príbehu spovedali Katarínu reportéri pre maďarskú televíziu DUNA World. 

Prinášame Vám časť reportáže.

Na pobreží Arabského mora leží hlavné mesto indického štátu Kérala, mesto Trivandrum. Ide o hlučnú metropolu, v ktorej žije takmer milión obyvateľov. Na uliciach mesta počuť najmä miestnu malajálamčinu, angličtinu, no zaznieva tu aj slovenčina, napríklad keď Katarína sprevádza pestrými uličkami svojich hostí. „Je dôležité vedieť, že Kérala je najrozvinutejším štátom Indie. Životná úroveň je tu naozaj vysoká v porovnaní s ostatnými časťami Indie. Školská dochádzka je tu povinná pre každé dieťa, preto negramotnosť tu neexistuje,“ hovorí Katarína. V krajine je veľa obdivuhodných miest no Kérala je známa hlavne pre bohatú a exotickú prírodu, tak flóru ako aj faunu. Pre prírodné bohatstvo ju často nazývajú aj God´s own country alebo Božia vlastná krajina. „Pre kvalitné koreniny ju nazývajú aj spice land. Pestujú tu jeden z najkvalitnejších druhov čierneho korenia na svete, alebo napríklad škorica je veľmi chutná, chutí úplne inak, než na čo sme zvyknutí, sú tu kardamónové, kávové a čajové plantáže.“

Prečo práve India?

Katarína precestovala viacero krajín sveta, nebola jej preto cudzia ani Ázia. Na indický subkontinent však ju namiesto cestovnej horúčky prilákal jej zdravotný stav. „Do Indie som prišla prvýkrát pred šiestimi rokmi. Hľadala som liečebnú metódu pre svoje zdravotné problémy. Keď som vyskúšala ajurvédu a jej účinky na vlastnej koži, chcela som sa tým podeliť s každým, kto bojuje s telesnými či mentálnymi chorobami. Roky skúseností s organizáciou ciest do zahraničia a moja schopnosť orientovať sa v zložitej spleti miestnych zvyklostí, ma viedli k tomu, aby som sa po vlastnej výbornej skúsenosti venovala pomoci ľuďom, ktorí sa chcú starať o svoje zdravie, aby sa k ajurvéde dostali priamo v kolíske tejto medicíny, v Indii,“ opisuje začiatky Ayurvédske pobyty Katarína.

Ajurvéda vedie k zmene životného štýlu

Katarína upozorňuje, že ajurvéda nie sú čary alebo šarlatánstvo, ale ide o pätisícročnú vedeckú disciplínu, ktorá dokáže nielen vyliečiť, ale aj nasmerovať človeka na zdravší, plnohodnotnejší spôsob života. Na ajurvédske liečenie vzala aj svojho otca, keď bojoval s vážnou chorobou. „Môjmu otcovi to ukázalo akým smerom by sa mal uberať, čo by mal robiť. V Kérale strávil tri týždne, odvtedy zmenil stravovacie návyky, každý deň cvičí jogu, prepláva niekoľko kilometrov viackrát do týždňa a čo je najdôležitejšie, úplne sa uzdravil a je v lepšej kondícii, ako kedysi, a to má 72 rokov,“ približuje rodinnú skúsenosť.

Pomoc počas pobytu je vždy na blízku

Desiatky slovenských cestovateľov si môže vďaka Kataríny dopriať ajurvédsku starostlivosť v Indii, a to v ktoromkoľvek ročnom období. Je pritom iba na rozhodnutí klienta, či chce cestovať sám, vo dvojici, alebo sa zapojí do skupinového zájazdu. Cestovanie s Ayurvédske pobyty je maximálne pohodlné, Katarína ku klientom zachováva individuálny prístup. Keďže každý rezort v ponuke osobne navštívila, dokáže zodpovedať takmer každú otázku týkajúcu sa pobytu a v prípade potreby sa zúčastňuje sa aj na konzultáciách s lekármi.

Dôležitým faktorom pri vycestovaní do Kéraly je aj bezpečnosť, svojimi radami tak nejednému cestovateľovi pomáha počas cesty. „India má inú kultúru, než to na čo sme my Slováci zvyknutí. Oproti iným častiam krajiny je síce štát Kérala bezpečnejší, oplatí sa však mať na blízku osobu, na  ktorú sa viete vo dne v noci spoľahnúť, ktorá pozná miestne zvyky a ochotne poradí v každej situácii,“ dopĺňa.

Celá reportáž v maďarčine je dostupná tu: https://mediaklikk.hu/video/ot-kontinens-2019-12-07-i-adas

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest